Minuty s Pražskými symfoniky oslaví výročí sametové revoluce

Výročí sametové revoluce oslaví Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK 22. listopadu v pražském Obecním domě multižánrovým koncertem s kapelou -123min. Od 19,30 hodin se sálem rozezní soul, jazz, blues, funky či world music, vše bude ovšem zabaleno do symfonických aranží Martina Kumžáka, který bude také koncert dirigovat.

„S radostí jsem přijal nabídku hudbu -123min. zaranžovat, obléknout ji do nového hávu tak, aby orchestr FOK byl kapele rovnocenným partnerem," uvedl Martin Kumžák. Na koncertě zazní také jedna jeho vlastní skladba. „Již podruhé se octneme s orchestrem v Obecním domě ve Smetanově síni. Podruhé je to provázané s výročím sametové revoluce. Některé myšlenky a pocity zůstávají podobné, některé se mění. Radost z propojení s tak krásným tělesem, jako je FOK, a možnost tak posílit radost z hudby pro posluchače je pocit první, ve kterém se nic nepohnulo. To, že jsme jako společnost tu sametovou svobodu zatím nepochopili, je pocit druhý, který nám ale nemůže vzít naději, že se to jednou všichni společně naučíme. Sejít se s radostí a hudbou je projev, který tu naději posiluje," řekl Zdeněk Bína, frontman kapely -123min.

Kapela -123min. nedávno zažila comeback na českou hudební scénu. Tvoří ji trio uznávaných muzikantů; zpěvák, kytarista a autor písní Zdeněk Bína, baskytarista a dvorní textař kapely Fredrik Janáček a výjimečný bubeník Dano Šoltis. Jejich síla spočívá především v živých energických koncertech, které jsou z velké části tvořeny improvizací. V letech 1996–2009 hráli na předních českých festivalech, vyprodávali kluby u nás i na Slovensku, vydali pět alb a obdrželi cenu Anděl. Jako jedna z mála tuzemských kapel slavili úspěchy také v zahraničí, kde odehráli kolem dvou set koncertů v klubech a na festivalech (Holandsko, Polsko, Francie, USA nebo Anglie…).



Obecní dům je jednou z důležitých budov, kde se v roce 1989 odehrávala jednání, kterých se účastnil i Václav Havel. Spojením různých hudebních stylů FOK připomíná nejen Václava Havla, který byl milovníkem hudby mnoha žánrů, ale také dobu, kdy se spojily občanské síly, aby společně daly vznik novému a lepšímu životu pro mladé generace.

„Třicáté výročí sametové revoluce nemůže FOK přejít bez povšimnutí. Už jen proto, že v budově Obecního domu proběhla v listopadu 1989 vůbec první schůze tehdejší komunistické vlády s představiteli Občanského fóra v čele s Václavem Havlem. K této příležitosti připravil orchestr ve spolupráci se svým dlouholetým členem, kontrabasistou Lukášem Vernerem projekt, který skloubí různé hudební žánry od soulu přes jazz, funk až po world music, neboť se setká na jednom pódiu s vynikající hudební skupinou -123min. Kapelu tvoří trio uznávaných muzikantů s frontmanem Zdeňkem Bínou. Spojením značně rozdílných hudebních žánrů umožní aranže Martina Kumžáka, který už s FOK zažil leccos. Ale jak vidět, ještě ne všechno," zdůraznil dramaturg Martin Rudovský.
Foto: Zdeněk Bína

Související obsah:

» fotoreport: Minus123min a pohodová atmosféra   (Monika Jetelová, 29. 09. 2019)


ZADEJTE KOMENTÁŘ


Hrady CZ

HUDEBNÍ ZPRÁVY
Wednesday 13: Oslava dvou dekád temnoty v Rock Café
14.07.

Wednesday 13: Oslava dvou dekád temnoty v Rock Café

Letní evropské turné s názvem Summer Blood Storm Tour 2025 zavede horor-punkovou ikonu Wednesday 13 znovu do České...


Legendární skupina Žlutý pes bude slavit a křtít na pódiu kultovní Modré Vopice
12.07.

Legendární skupina Žlutý pes bude slavit a křtít na pódiu kultovní Modré Vopice

Žlutý pes bude slavit čtyřicet sedm let existence 24. července v klubu Modrá Vopice. Na české hudební scéně...


Čtvrt na smrt zvou na Náladové nádraží a přidávají úchvatný klip
10.07.

Čtvrt na smrt zvou na Náladové nádraží a přidávají úchvatný klip

Naléhavý, magický, syrový, uhrančivý, alternativně rockový. Takový je nový singl kapely Čtvrt na smrt s názvem...


Vyhrajte 4 vstupenky na zastávku Hradů CZ na Veveří
10.07.

Vyhrajte 4 vstupenky na zastávku Hradů CZ na Veveří

Putovní festival Hrady CZ startuje tento víkend na Točníku. 8. a 9. srpna jej bude hostit Veveří a právě na tuto zastávku...


Poslední koncert Black Sabbath byl oslavou heavy metalu
10.07.

Poslední koncert Black Sabbath byl oslavou heavy metalu

Uplynulý víkend bylo anglické město Birmingham opět středem pozornosti metalového světa. Zatímco v zimě...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Okná dokorán
08.07.

Okná dokorán

» Tobias Szidi

Nový album Okná dokorán vychádza po desiatich rokoch. S textami Petra Lipovského,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru